Im jesteś młodszy, tym cukrzyca typu 1, daje znać o sobie w sposób bardziej ostry niż u osób starszych. I zjawia się niespodziewanie.
Nagle mogą się pojawić nudności, wymioty, zaburzenia świadomości. I może dojść do kwasicy ketonowej.
Cukrzyca może się również rozwijać w sposób przewlekły.
Ważne, żebyś wiedział, jakie objawy mogą wskazywać na cukrzycę typu 1?
Co powinno Cię zaniepokoić?
Wielomocz
Zwróć uwagę – Czy częściej oddajesz mocz w ciągu dnia oraz w nocy? Czy często musisz przerywać sen i nie wytrzymujesz do rana? A wcześniej tego nie było. Bardzo często wygląda to tak, że kilka razy w nocy wstajesz, by się napić i skorzystać z toalety. Nie chodzi o pojedyncze przypadki, ale o nasilenie tych objawów.
Silne pragnienie
Takie, które wcześniej się nie pojawiało i nie wynika, np. ze zjedzonego wcześniej ostrego czy słonego jedzenia. Typowy objaw – to odczuwanie suchości w ustach.
Niektórzy to błędnie tłumaczą przebywaniem w suchych pomieszczeniach czy wysokimi temperaturami.
Osoba z nieleczoną cukrzycą typu 1 może pić praktycznie cały czas i ciągle odczuwa pragnienie. Może mieć problem z mówieniem, bo w ustach brakuje śliny.
Senność, poczucie zmęczenia
Niektóre osoby postrzegają to jako efekt dużej aktywności lub stresu.
A za taki stan odpowiada glukoza, a dokładnie jej większe stężenie we krwi – ona nie przedostaje się ona do Twoich komórek. I nie jest zamieniana na potrzebną Ci energię.
To może wywoływać u Ciebie zaburzenia koncentracji, uczucie zmęczenia i senność.
Chudniesz
A nie odchudzasz się i Twoim celem nie jest utrata wagi.
Dlaczego tak się dzieje? Twoje komórki są głodne. Nie mają potrzebnej do życia energii. Masz za mało insuliny, która odpowiada za transport glukozy do komórek, gdzie powinna być zamieniana na energię. A glukoza pozostaje we krwi. W związku z tym, Twoje komórki ratując siebie i Ciebie – zaczynają spalać własny tłuszcz i chudniesz.
U niektórych osób pojawiają się:
- zapalenie narządów moczowo-płciowych
To jest związane z tym, że glukoza, która jest słodka stanowi dobrą pożywkę dla rozwoju różnych drobnoustrojów. I to prowadzi do zakażeń lub stanów zapalnych.
- zmiany ropne na skórze
- zajady w kącikach ust